Ana Sayfa İmplant Dikişsiz İmplant

Dikişsiz İmplant

Dikişsiz implant tedavisi, diş implantı alanında oldukça ilerlemiş tedavi yöntemlerinden biridir. Diş implantı işleminin iyileşme süreci epey uzun bir zaman sürer ve hastalar bu süre içinde yemelerine ve içmelerine dikkat etmek zorundadır. Fakat dikişsiz implant tedavisinin bize sunduğu avantaj, iyileşme sürecinin zahmetsiz ve hızlı olmasıdır. Böylece hastalar kolayca günlük hayatlarına dönebilirler.

Dikişsiz İmplant

Dikişsiz İmplant Tedavisi Kimlere Uygulanabilir?

Dikişsiz diş implantı tedavisinde hastaların yeterli çene yoğunluğuna ve kalınlığına sahip olması beklenir. Eğer hastanın çene kemiği istenen düzeyde ise dikişsiz implant yöntemi hastada uygulanabilir. Bu diş implantı yöntemi, genel olarak yapılan dikişli implant tedavisinin aksine, kapalı bir cerrahi işlem kullanılarak yapılır. Böylece hastalar acıdan ve iyileşme süresinden oldukça kolay çıkabilir.

İmplant işleminizin dikişli ya da dikişsiz olarak uygulanması kararını diş hekiminiz verir. Bunun öğrenilebilmesi için diş hekimleri genellikle üç boyutlu filmlerden yararlanır. Uygun koşullar sağlandığında dikişsiz implant yaptırmanız önünde herhangi bir başka engel bulunmaz.

Dikişsiz İmplant Tedavisinin Yararları Nelerdir?

Dikişsiz implant tedavisinin özellikle hastalar için birçok yararı bulunmaktadır. Bunlardan bazılarını şu şekilde sıralayabiliriz:

 • Dikişsiz implant tedavisi, son teknoloji kullanılarak yapılan bir tedavidir.
 • Dikişsiz implant tedavisinde diş eti kesilmez.
 • Bu implant tedavisinde dikiş kullanılmaz.
 • Dikişsiz implant tedavisi, kapalı bir cerrahi operasyondur.
 • Dikişsiz implant tedavisi sayesinde hasta çok az acı hisseder.
 • Dikişsiz implant tedavisinde diş eti kesme ve dikme olmadığı için işlem, dikişli implant işlemine göre dörtte bir oranda daha kısa sürer ve hasta daha az zahmet çeker. Hem hasta hem diş hekimi daha az zaman harcamış olur.
 • Teknolojinin kullanımı ile dikişsiz implant sırasında çenede doğru yeri açma ve implantı doğru yerleştirme işlemi daha kolay ve sorunsuz olarak yapılır.
 • Dikişsiz implant işlemi sayesinde hasta daha çabuk iyileşir.
 • Dikişsiz implant işlemi sayesinde hasta gelecekte yaşama ihtimali olan diş eti sorunlarından büyük ölçüde kurtulmuş olur.

Dikişsiz İmplant Tedavisinin Dezavantajları Nelerdir?

Dikişsiz implant tedavisinin bazı dezavantajları da bulunmaktadır. Bu tedavinin dezavantajları şu şekilde sıralayabiliriz:

 • Dikişsiz implant tedavisinin en büyük dezavantajı, yeterli kemik yoğunluğuna sahip olmayan hastalarda uygulama yapılamamasıdır.
 • Dikişsiz implant tedavisi, dikişli implant tedavilere nazaran daha pahalı bir işlemdir.
 • Her implant ve her diş protezi dikişsiz implant tedavisine uygun değildir. Bu nedenle daha teknolojik ve daha pahalı bir diş implantı ile protezi seçmek zorunda kalınabilir.
 • Dikişsiz implant tedavisinde, alanında uzman ve tecrübeli diş hekimlerini tercih etmek gerekir.
 • Hastane tercihinde seçici olmak ve iyi bir araştırma yapmak önemlidir.

Dikişsiz İmplant Tedavisi Aşamaları

Dikişsiz implant işlemi, dental alanda sürekli olarak yaşanan gelişmelerin bir sonucu olarak ortaya çıkmıştır. Bu tedavinin ilk aşamasında, tedaviye uygun olup olmadığınıza bakmak amacı ile gerekli filmler çekilecektir. Burada dikişsiz implant tedavisini geleneksel implant tedavisinden ayıran teknolojik değişimler görülür. Çünkü geleneksel implant işleminde 2 boyutlu film, dikişsiz implant tedavisinde ise 3 boyutlu film kullanılır.

Diş hekimi 3 boyutlu filmin sonucunu, cerrahi guide hazırlama adlı programa yükler. Hastanın ihtiyacı olan noktalar, açılar ve herşey bu şekilde 3 boyutlu olarak sistemde görülür. Çıkan sonuçlar doğrultusunda hastaya implantı hazırlanır ve uygulanır. Bundan sonraki adım ise diş protezlerini takmaktır.

Kısa bir deneme süresinden sonra hasta ve doktorun ortak bir kararla seçtiği diş protezi ağız içine uygulanır. Hasta çok kısa bir sürede sosyal yaşantısına dönebilir. Yemek seçme sorunu ile uğraşmaz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Popüler Yazılar

Oxy İmplant Fiyatları

Oxy İmplant Fiyatları Diş implantı tedavisi son yıllarda yaygın olarak yapılan ve teknoloji ilerledikçe çokça gelişen bir uygulamadır. Tek diş eksikliğinde de çok diş eksikliğinde...

Bir Günde İmplant Yaptırmak – All On Four

Bir Günde İmplant Yaptırmak - All On Four Uygulaması İmplant tedavisi, tekli ya da çoklu diş kayıplarında kullanılan bir diş tedavisidir. Bu tedavi sayesinde hastalarda...

İmplant Yaptırdım Pişmanım

Eksik diş tedavisinde sıklıkla kullanılan implant diş tedavisi, birçok hastayı memnun ederken birçoğunu da pişman edebilmektedir. Herkesin bir tedaviden eşit şekilde memnun kalması tabi...

Robotik İmplant Nedir?

Robotik İmplant Nedir? İmplant işlemi uygulanırken temel olarak çene kemiğine ulaşmak için diş eti kesilir. Kesilen yerden çene kemiğine implant vidası takılır ve kesilen diş...