Ana Sayfa İmplant Eksik her diş için 'bir' implant gerekir mi?

Eksik her diş için ‘bir’ implant gerekir mi?

Günümüzde eksik diş tedavisinde sıkça kullanılan bir tedavi yöntemi olan implant işlemini yaptıracak hastalar birçok şeyi merak eder. Ciddi bir cerrahi işlem olan diş implantı tedavisi, doğal olarak hastalar tarafından çokça merak edilir. İmplant tedavisinin bu kadar çok merak edilmesinin ana nedeni, hastaların bu tedavi ile ömür boyu rahatlık sağlayacak olması ve aynı zamanda bu tedavi için yüklüce bir para ödenmesidir.

Tüm bu bilgilere bakılarak bu yazımızda hastaların en çok merak ettiği sorulardan biri olan, her eksik diş için bir implant yaptırmam gerekir mi sorusuna cevap verdik.

Eksik her diş için “Bir” implant gerekir mi?

Bu sorunun cevabı çok basittir. Her eksik diş için bir implant yaptırmak her zaman gerekli değildir. Burada önemli olan eksik dişlerinizin ağız içindeki konumudur. Örneğin ağzınızda yan yana 3 eksik diş bulunuyorsa, buraya her diş için bir implant yapılmaz. Çünkü diş eksikleri yan yanadır ve bir ya da iki implant yapılarak protez diş yerine rahatça konabilir. Yine buradaki bir ya da iki implant seçeneğine, kemik yapınız ve dişinizin konumu ve o dişe düşen ağız içi basınç düşünülerek karar verilir.

eksik diş için implant

Bunun yanında eksik dişlerinizin konumları birbirinden uzak ise ve implant işlemi gerekli ise her dişiniz için bir implant yapılması olasıdır. Bu durumunu öğrenmenizin en kolay yolu, bir diş hekimine muayene olmanızdan geçer. Böylece diş hekimi ihtiyacınız olan tedavi ve implant sayısını size net olarak söyleyecektir.

Diş İmplantını Kimler Yaptırabilir?

Diş implantının eksik diş tedavisinde kullanılabilmesi ile birçok hasta ömür boyu rahata kavuşmuştur. Hiç dişi olmayan insanlar bile bir kaç implant sayesinde tüm dişlerine kavuşabilmektedir. Fakat bu tedavinin yapılabilmesi için birkaç gerekli nokta vardır. Eğer hasta bu gereklilikleri yerine getirebilir ise implant tedavisini rahatça yaptırabilir. Diş implantı yaptırmak için hastaların sahip olması gereken şeyler şöyle sıralanabilir:

  • Diş implantı tedavisi için hastanın 18 yaşını doldurmuş olması gerekir. Çünkü implant işleminin yapılabilmesi için çene gelişiminin tamamlanmış olması gerekir.
  • Diş implantı tedavisi yaptırmak isteyen hastanın kronik bir rahatsızlığının olmaması gerekir. Eğer varsa kronik rahatsızlığın tedavi edilmesi ya da kontrol altına alınması gereklidir.
  • Diş implantı tedavisinin yapılabilmesi için hastanın çene kemiğinin yeterli yükseklik ve genişlikte olması gereklidir. Eğer yeterli yükseklik ve genişlikte çene kemiğiniz bulunmuyor ise diş implantı tedavisi öncesinde kemik yoğunluğunuzu artıracak tedaviler yapılması gerekmektedir.

Diş İmplantı İşlemi Nasıl Yapılır?

Diş implantı işlemi için öncelikle hastanın ağız filmi çekilir. Çekilen bu film ile hastanın ihtiyacı belirlenir. Buna göre yapılması gereken ön tedaviler varsa bu tedaviler yapılır. Sonrasında hastanın implant işlemi başlar. Bu işlem sırasında çene kemiği kesilir. Çene kemiğinin içine implant vidası yerleştirilir ve çene kemiği dikilir. Hastanın ağzına geçici diş protezleri yerleştirilir. Hasta bir aya yakın bir süre diş implantlarının iyileşmesini bekler. Bu süre içerisinde yeme ve içmeye dikkat edilir.

Hasta geçen iyileşme sürecinde herhangi bir sorun yaşamadı ise doktor kontrolünde gerçek diş protezleri ağız içine yerleştirilir. Hasta kendi protezleri ile de bir süre boyunca deneme yapar. Eğer yine bir sorun yaşanmaz ise implant tedavisi sorunsuz bir şekilde tamamlanmış olur. İmplant tedavisinin en önemli noktalarından biri kişisel hijyen ve bakımdır. Hasta temizliğe dikkat ederse tedavi sürecini kolaylıkla bitirebilir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Popüler Yazılar

Oxy İmplant Fiyatları

Oxy İmplant Fiyatları Diş implantı tedavisi son yıllarda yaygın olarak yapılan ve teknoloji ilerledikçe çokça gelişen bir uygulamadır. Tek diş eksikliğinde de çok diş eksikliğinde...

Bir Günde İmplant Yaptırmak – All On Four

Bir Günde İmplant Yaptırmak - All On Four Uygulaması İmplant tedavisi, tekli ya da çoklu diş kayıplarında kullanılan bir diş tedavisidir. Bu tedavi sayesinde hastalarda...

Robotik İmplant Nedir?

Robotik İmplant Nedir? İmplant işlemi uygulanırken temel olarak çene kemiğine ulaşmak için diş eti kesilir. Kesilen yerden çene kemiğine implant vidası takılır ve kesilen diş...

İmplant Yaptırdım Pişmanım

Eksik diş tedavisinde sıklıkla kullanılan implant diş tedavisi, birçok hastayı memnun ederken birçoğunu da pişman edebilmektedir. Herkesin bir tedaviden eşit şekilde memnun kalması tabi...