Ana Sayfa İmplant İmplant Tedavisi Ne Kadar Sürer?

İmplant Tedavisi Ne Kadar Sürer?

Diş implantı tedavisi, son yıllarda eksik diş müdahalelerinde sıkça kullanılan, cerrahi bir operasyondur. Hastanın ihtiyacına göre kullanılacak implant sayısı arttıkça, doğal olarak yapılacak işlemin süresi artış gösterecektir.

İmplant işlemi sırasında lokal anestezi kullanılarak hastanın diş etine yapılan müdahaleyi hissetmemesi sağlanır. Hastaya tek bir implant işlemi yapılacak ise diş hekiminin tedavi süreci minimum 10 dakika ile maksimum 30 dakika arasında değişmektedir. Ağız içine birden fazla implant işlemi uygulanacak ise bu süre katlanarak artmaktadır.

İmplant tedavisi

İmplant İşlemi Süresi Üzerinde Etkili Olan Durumlar

İmplant işlemi yaptıracak hastanın ihtiyacına göre diş hekiminin ağız içindeki uygulama süresi artış göstermektedir. Diş implantı işlemi sırasında geçen süre üzerinde etkili olan durumları şu şekilde belirleyebiliriz:

  • Hastanın kemik yapısı, işlemin kolay ve zorluğunu belirlemesi yanında harcanacak zamanın az ve çokluğu üzerinde de etkilidir.
  • Hastaya uygulanacak implant sayısı arttıkça işlem süresi doğru orantılı olarak artış gösterecektir.
  • Hastanın ağız yapısı ve tedaviye uygunluğu işlem süresi üzerinde etkilidir. Aynı tedavi bir hastada daha kısa, bir hasta da ise daha uzun sürebilir.
  • Ek tedaviler işlem süresinin artmasına neden olur. İmplant öncesi uygulanacak yan tedaviler, işlem süresinin uzaması üzerinde etkilidir.
  • Hastanın tedaviye dayanabilirliği de işlem süresi üzerinde etkili koşullardan biridir. Dayanılırlığı düşük hastalarda tedavi süreci ayları bulabilir.
  • Ortalama bir implant tedavisinin tümüyle bitmesi minimum bir ay ile maksimum 3 ay arasında sürer. Fakat kronik rahatsızlığı bulunan hastalarda bu süre bir yılı bulabilir.
  • Çene kemiği eksikliği, tedavi sürecini bir kaç ay kadar uzatabilir.
  • Şeker hastalığı, implant tedavisini bir yıla kadar uzatabilir.
  • İmplant vidaları bir ay içinde çene kemiğine tam anlamıyla kaynamış olur.
  • İmplant yerleşimi sonunda herhangi bir sorun oluşmaz ise diş protezleri yapılmaya başlanır, protez işlemi ise totalde en fazla dört ay sürer.

İmplant Süresi Üzerinde Etkili Kronik Hastalıklar Nelerdir?

Diş implantı yaptıracak hastanın kronik bir rahatsızlığı bulunuyor ise implant tedavisi süresi artış göstermektedir. Bu artışın temel sebebi, bazı kronik rahatsızlıklarda iyileşme sürecinin normal insanlara göre daha yavaş olmasıdır. Örneğin kronik bir rahatsızlığı olmayan bir kişinin diş implantı yarası bir iki hafta içinde kolayca kapanabilirken, şeker hastalığına sahip bir kişinin diş implantı yarasının tümüyle kapanması bir ay kadar sürebilir. Bu durum da diş implantı işleminin total süresini uzatır.

Diş implantı işlemi süresi üzerinde etkili olan kronik rahatsızlıkları şöyle sıralayabiliriz: şeker hastalığı, ileri düzeyde diş eti hastalıkları, çene kemiği eksikliği, kemik erimesi, yaştan kaynaklanan kronik hastalıklar…

İmplant Tedavisinde Dikkat Edilmesi Gereken Etkenler

İmplant tedavisi; tedavisi öncesi inceleme, implant vidalarının yerleşimi ve protez yapımı olarak üç aşamada incelenebilir. Bu üç aşamada da dikkat edilmesi gereken hususlar bulunmaktadır. Tedaviye başlamadan önce yapılan inceleme sürecinde gerekli tüm incelemenin yapıldığına emin olmak için iyi bir hastanede ya da klinikte olmak önemlidir.

İkinci aşama olan implant vidalarının yerleşimi sırasında dikkat edilmesi gereken, iyi bir diş hekimi ile çalışılıyor olmasıdır. İyi bir diş hekimi bu cerrahi işlemi sorunsuz olarak yapabilme yeteneğine ve deneyimine sahip olacaktır. Ayrıca iyi bir diş hekimi sizin doğru implant malzemesi seçmenizde yardımcı olacaktır.

Üçüncü ve son aşama olan protez yapımında ise seçilecek protezin işlevi ve size uygunluğu önemlidir. Bunun yanında ağız bakımı ve hijyeni bu aşamadan sonra hayatınızda dikkat etmeniz gereken bir diğer önemli ve dikkat edilmesi gereken noktadır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Popüler Yazılar

Oxy İmplant Fiyatları

Oxy İmplant Fiyatları Diş implantı tedavisi son yıllarda yaygın olarak yapılan ve teknoloji ilerledikçe çokça gelişen bir uygulamadır. Tek diş eksikliğinde de çok diş eksikliğinde...

Bir Günde İmplant Yaptırmak – All On Four

Bir Günde İmplant Yaptırmak - All On Four Uygulaması İmplant tedavisi, tekli ya da çoklu diş kayıplarında kullanılan bir diş tedavisidir. Bu tedavi sayesinde hastalarda...

İmplant Yaptırdım Pişmanım

Eksik diş tedavisinde sıklıkla kullanılan implant diş tedavisi, birçok hastayı memnun ederken birçoğunu da pişman edebilmektedir. Herkesin bir tedaviden eşit şekilde memnun kalması tabi...

Robotik İmplant Nedir?

Robotik İmplant Nedir? İmplant işlemi uygulanırken temel olarak çene kemiğine ulaşmak için diş eti kesilir. Kesilen yerden çene kemiğine implant vidası takılır ve kesilen diş...