Ana Sayfa İmplant İmplant Üstü Protezler

İmplant Üstü Protezler

Diş implantı işlemi son yıllarda, eksik diş tedavisinde kalıcı çözüm sunan bir yöntem olmuştur. Bu tedavi sırasında implant vidaları diş eti içerisine yerleştirilir ve kapatılır. Sonrasında ise implant vidalarının ucuna protez diş ya da dişler takılır. Diş protezlerinin birçok çeşidi vardır ama temel olarak implant işlemi sonrası iki çeşit protez kullanılır. Bunlar sabit ve yarı hareketli diş protezleridir.

İmplant Üstü Protezler

Sabit Protezler

Sabit diş protezleri temel olarak en çok bilinen protez tipidir. Bu tip protezler kişi tarafından çıkartılamaz. Diş hekimi tarafından tedavi sırasında ağız içine uygulanır ve sabitlenir. Çıkartılması gerektiğinde bu işlemi yine diş hekimi gerçekleştirebilir.

Sabit protezler implantlara iki şekilde uygulanır. Birincisi, bu implant üstü sabit protezlerin implant gövdesine simantasyon yapıştırma tekniği ile sabitlenmesi ile gerçekleştirilir. İkinci olarak ise diş protezinin vidalı sistem ile implantlara sabitlenmesidir.

Bu yöntem ille hastanın konforu üst düzeye çıkartılır. Hasta sabit protezleri orjinal dişi olarak görebilir. Fakat sabitleme işlemi yapılması bu protez tedavisini daha pahalı hale getirir. Ayrıca bu işlem için ayrıca vakit harcanması gerekmektedir.

Yarı Hareketli Protezler

Yarı hareketli diş protezleri, tekli diş kayıplarında kullanılmaz. Bu protezin kullanılabilmesi için hastanın tüm dişlerini kaybetmiş olması gerekmektedir. Çünkü bu hastalarda çene bir protezi taşıyacak uygunluğa sahip değildir. Bu nedenle hastalar, protezlerini takıp çıkarmak zorunda kalırlar. Bu yarı hareketli protezlerde hasta konforu daha düşüktür fakat, hasta bu sayede tüm dişlere sahip olur. Yarı hareketli protez kullanan kişiler sabitleme işlemi ile uğraşmak zorunda kalmazlar. Bu da daha az cerrahi işleme ihtiyaç duymalarını sağlar.

Aynı zamanda bu hastalar, sabit protez yapılabilen hastalara göre daha az para öderler. Fakat temizlik konusuna sabit proteze sahip kişilere oranla daha çok dikkat etmeleri gerekir. Çünkü protez ve diş arasına kalan boşluğa yemek artığı girme ve orada enfeksiyon oluşturma durumu daha yüksektir.

Ball Tutuculu Protezler

Yarı hareketli diş protezlerinden en çok bilineni Ball Tutuculu Protezlerdir. Hala az da olsa tercih edilmesine rağmen eski tip ve teknolojide bir ürün olarak bilinmektedir. Günümüzde bu protezler teknolojinin ilerlemesi ile yeterli olamadıkları için hastalar genellikle Locater Tutuculu Protezleri tercih etmektedirler.

Ball tutuculu protezler ilk çıktığında günlük kullanım rahatlığı sağladığı için epeyce tercih edilmiştir. Fakat üst çeneye 4, alt çeneye 2 yerden tutturulduğu için stabilizasyonu tam anlamıyla sağlayamazlar. Bu nedenle kullanımları zamanla azalmıştır.

Locater Tutuculu Protezler

Ağız içine tam oturması ile bu protezler Ball Tutuculu protezlerden daha konforludur. Ball Tutuculu Protezler gibi üst çeneye 4, alt çeneye 2 adet olarak yapılır. Fakat sistem olarak Ball Tutuculu protezlere nazaran yenilikçi bir sisteme sahiptir. Böylece ağız içinde konfor sağlar. Bu protezin en büyük özelliklerinden biri de hasta istemezse bu protezi hiç çıkartmayabilir.

Bar Bağlantılı Protezler

Bar Bağlantılı Protezler, diğer protezlere göre daha kolay ağız içine adapte olur.  Ağız içi basınca uygun olarak dizayn edilmiştir. Bu sayede uygulanan çiğneme basıncı protez üzerine eşit miktarda dağılır. Bu durum protezin kullanım ömrünün artmasını sağlar. Bar Bağlantılı Protezler, konfor ve estetik açıdan diğer protezlere nazaran daha çok öne çıkar.

Bar Üzeri Locater Protezler

Bar Üzeri Locater Protezler, yukarıda saydığımız tüm özelliklere sahiptir fakat bazı özel durumlarda tercih edilirler. Çift protez olarak uygulanırlar. Bu nedenle ücret olarak diğer protezlerden daha pahalıdır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Popüler Yazılar

Oxy İmplant Fiyatları

Oxy İmplant Fiyatları Diş implantı tedavisi son yıllarda yaygın olarak yapılan ve teknoloji ilerledikçe çokça gelişen bir uygulamadır. Tek diş eksikliğinde de çok diş eksikliğinde...

Bir Günde İmplant Yaptırmak – All On Four

Bir Günde İmplant Yaptırmak - All On Four Uygulaması İmplant tedavisi, tekli ya da çoklu diş kayıplarında kullanılan bir diş tedavisidir. Bu tedavi sayesinde hastalarda...

İmplant Yaptırdım Pişmanım

Eksik diş tedavisinde sıklıkla kullanılan implant diş tedavisi, birçok hastayı memnun ederken birçoğunu da pişman edebilmektedir. Herkesin bir tedaviden eşit şekilde memnun kalması tabi...

Robotik İmplant Nedir?

Robotik İmplant Nedir? İmplant işlemi uygulanırken temel olarak çene kemiğine ulaşmak için diş eti kesilir. Kesilen yerden çene kemiğine implant vidası takılır ve kesilen diş...