Ana Sayfa İmplant İmplant Yaptırırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

İmplant Yaptırırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Eksik diş tedavisinde sıklıkla kullanılan implant tedavisi, diş etinin kesilerek, çene kemiğine implant vidasının yerleştirildiği bir cerrahi işlemdir. Uzun zamandır diş hekimlerinin ve hastaların eksik diş ya da dişler için sıklıkla tercih ettiği bu işlem, güvenilirliğini kanıtlamış ve kullanımı orjinal dişe yakın olan bir işlem olmuştur.

İmplant tedavisi, cerrahi bir işlem olduğundan bu tedaviyi yaptırırken dikkat edilmesi gereken noktalar vardır. Çünkü iyi bir implant ve uygulaması ömür boyu konforlu bir ağız sunarken, kötü bir implant veya uygulama birçok sağlık problemine yol açmaktadır.

İmpant yaptırırken dikkat edilecekler

İmplant Tedavisinde Malzeme Seçimi

İmplant tedavisinin en önemli ve dikkat edilmesi gereken noktalarının başında malzeme seçimi gelmektedir. İyi bir implant malzemesi, saf titanyum elementinden yapılmış olandır. Bunun yanında titanyum alaşımı içeren malzemeler ve hatta titanyum içermeyen yan sanayi ürünlerde maalesef piyasada bulunmaktadır.

Bir implantın titanyum saflığının önemini şöyle açıklayabiliriz. Titanyum ağız içinde organik ve inorganik hiçbir madde ve yiyecek ile etkileşime girmeyen bir yapıdadır. Böylece ağız gibi bir yerde, birçok yiyecek ve içeceğin geçişi implant maddesinin bozulmasına neden olmaz. Fakat kötü bir implant bu durumda etkileşime girer ve zamanla enfeksiyonal durumların oluşmasına neden olur. Bu nedenle alacağınız implantın gerekli sertifikalara sahip olup olmadığına dikkat etmelisiniz.

İmplant Tedavisinde Hastane Seçimi

İmplant işlemi cerrahi bir işlem olduğu için her yerde yaptırılması doğru değildir. Basit diş müdahaleleri yapan bir yerde implant işlemi gibi ciddi bir operasyonu yaptırmak doğru olmayacaktır. Bu nedenle hastanın iyi bir araştırma yaparak ve hatta direkt hastaneye giderek ortamı incelemesi gerekmektedir. Hastane ortamı, hijyene verilen önem, kaliteli araç ve gereç kullanımı, teknolojik alt yapı diş implantı tedavisinde öncelikli dikkat edilmesi gereken noktalardandır.

İmplant Tedavisinde Diş Hekimi Seçimi

İmplant tedavisinin en önemli noktalarından biri de, iyi bir diş hekimi seçmektir. İmplant tedavisi uzmanlık alanı gerektiren bir tedavi olduğundan dolayı bu konuda uzmanlık eğitimi almış ve deneyim kazanmış bir diş hekimi seçmek, işlem sırasında sorun yaşama durumunu azaltacaktır. Sağlıklı bir implanta sahip olmak istiyorsanız, temelde iyi uygulanmış bir implanta ihtiyacınız vardır.

İmplant Tedavisinde Kronik Rahatsızlıklar

Kronik rahatsızlıklara sahip hastalar, tedavi sırasında ya da sonrasındaki iyileşme sürecinde sıkıntı yaşamaktadırlar. Bu nedenle implant tedavisi öncesinde var olan kronik rahatsızlıklar kontrol altına alınmalıdır. Bu durumu tedavi sürecinizi aksaktır olarak düşünmemelisiniz. Aksine daha sağlıklı bir süreç geçireceksiniz.

İmplant Tedavisi Boyunca Ağız Bakımı ve Hijyeni

Ağız bakımı implant tedavisi sürecinde ve sonrasında çok önemlidir. Kolay ve sağlıklı bir iyileşme süreci yanında uzun ömürlü bir implanta sahip olmak istiyorsanız tedavi sonunda da diş bakımı ve hijyenine dikkat etmelisiniz. Sıksık diş fırçalamak, diş ipi ve gargara kullanımı yapabileceğiniz basit uygulamalardır.

İmplant Tedavisi Sonrası Bakım

İmplant tedaviniz sonlandıktan sonraki iki saat herhangi birşey yiyip içmemelisiniz. Sonrasında ise diş hekiminizin uyarıları doğrultusunda beslenmelisiniz. Ağız içindeki dikişlerin iyileşmesi süresince çok soğuk ve çok sıcak yiyecekler ve içecekler tüketilmemelidir. Aynı zamanda şekerli ve gazlı içeceklerde bu süre içinde kullanılmamalıdır. Bunun yanında sert sebze ve meyvelerin tüketilmesine ara verilmelidir. Şekerli yiyeceklerden uzak durulmalıdır.

Tırnak yeme alışkanlığı varsa bitirilmelidir. Dişleriniz ile sert cisimlerin kapaklarını açma gibi işlemler hiç bir zaman yapılmamalıdır. Aynı zamanda varsa kötü alışkanlıklar (tütün kullanımı) en azından tedavi sürecinde azaltılmalı ve hatta mümkünse bırakılmalıdır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Popüler Yazılar

Oxy İmplant Fiyatları

Oxy İmplant Fiyatları Diş implantı tedavisi son yıllarda yaygın olarak yapılan ve teknoloji ilerledikçe çokça gelişen bir uygulamadır. Tek diş eksikliğinde de çok diş eksikliğinde...

Bir Günde İmplant Yaptırmak – All On Four

Bir Günde İmplant Yaptırmak - All On Four Uygulaması İmplant tedavisi, tekli ya da çoklu diş kayıplarında kullanılan bir diş tedavisidir. Bu tedavi sayesinde hastalarda...

İmplant Yaptırdım Pişmanım

Eksik diş tedavisinde sıklıkla kullanılan implant diş tedavisi, birçok hastayı memnun ederken birçoğunu da pişman edebilmektedir. Herkesin bir tedaviden eşit şekilde memnun kalması tabi...

Robotik İmplant Nedir?

Robotik İmplant Nedir? İmplant işlemi uygulanırken temel olarak çene kemiğine ulaşmak için diş eti kesilir. Kesilen yerden çene kemiğine implant vidası takılır ve kesilen diş...