Ana Sayfa İmplant Robotik İmplant Nedir?

Robotik İmplant Nedir?

Robotik İmplant Nedir?

İmplant işlemi uygulanırken temel olarak çene kemiğine ulaşmak için diş eti kesilir. Kesilen yerden çene kemiğine implant vidası takılır ve kesilen diş eti dikilir. Bu işlem sırasında ve sonrasında hasta acı ve uzun iyileşme dönemine ihtiyaç duyar. İmplant alanında yaşanan gelişmelerle birlikte ortaya çıkan bazı yöntemler ise bu zahmetli ve acılı durumun önüne geçilir. Bu yenilikçi yöntemlerden biri de robotik implantlardır.

Robotik implantlar, diş etine kesme işlemi uygulanmadan direkt çene kemiğine ulaşma yöntemi sunar. Robotik implantlarda kemik kalınlığı ve sinirlerin yerleri dahil olarak birçok gerekli bilgi diş eti kesilmeden öğrenilmiş olur.

robotik implant

Robotik İmplantların Avantajları Nelerdir?

Robotik implantların avantajları saymakla bitmeyecek kadar çoktur. Bu avantajları şu şekilde sıralayabiliriz:

 • Robotik implantlar, son teknoloji kullanan bir tedavi sunar.
 • Robotik implantlar, cerrahi işlem yapılmadan önce hastanın ağız yapısına ilişkin bilgilerin öğrenilmesini sağlar. Böylece tedavi şekli ve ihtiyaçları daha hızlı öğrenilir ve uygulanır.
 • Robotik implantlar, diğer implant uygulamalarına nazaran daha acısızdır.
 • Robotik implantlar, diğer implant operasyonlarından daha kısa sürede sonuçlanır.
 • Robotik implantlar sayesinde işlem sonra iyileşme daha hızlı olur.
 • Robotik implant uygulaması diğer implant uygulamalarından daha güvenlidir.
 • Robotik implant uygulaması sırasında ve sonrasında ortaya çıkabilecek sorunlara daha kolay müdahale edilir ve sorunlar daha çabuk çözülür.
 • İmplant uygulaması sırasında meydana gelen ve tedavi ile iyileşme sürecine sıkıntı yaratan kanama durumu, robotik implantlar ile engellenmiş olur.
 • Robotik implantlar tüm bu sayılanların yanında doktor hatalarını da büyük ölçüde engeller, implantların yanlış uygulanması durumunun önüne geçilmesi sağlanır.
 • Robotik implantlar, implant tedavilerinde en risksiz olan implant uygulaması olmuştur.
 • Robotik implantlar doğal ve estetik açıdan hoş gözükürler.

Robotik İmplant Tedavisi Fiyatları Nasıl Belirlenir?

Robotik implantların fiyatını etkileyen birçok faktör bulunmaktadır. Bu faktörleri kısaca şu şekilde sıralayabiliriz:

 • İhtiyaç duyulan implant sayısı
 • İmplant markası
 • Ağız ve diş sağlığı
 • Ek tedaviler (çene kemiği yükseltme ve benzeri)
 • İşlem sırasında kullanılacak tıbbı malzeme ve teknolojik ürünler
 • Diş hekiminin uzmanlığı ve tecrübesi
 • İşlemin yapılacağı hastane

Robotik İmplantlar Nasıl Uygulanır?

Robotik implantlar teknolojik olarak son derece gelişmiş implantlardır. Bu implantlar uygulanırken üç aşamalı bir işlem yapılır. Birinci aşamada hastanın çene görüntülemeleri son teknoloji ürünlerle çekilir. Bu sırada ağız üç boyutlu olarak gözlenmiş olur. Elde edilen tüm bilgiler cerrahi yönlendirme sistemine aktarılır ve böylece ilk aşama tamamlanmış olur.

Robotik implant uygulamasında ikinci aşama sırasında hastanın ağzına bazı sensörler yerleştirilir. Bu sensörler ile diş hekimi, ağız içinde yaptığı tüm işlemleri bir bilgisayar ekranından takip etmiş olur. Böylece diş hekimi hem rahatça işlem yapar hem de ağız içini ayrıntılı gördüğünden hata yapma durumunu en aza indirgemiş olur. Bu aşamada implantlar diş eti kesilmeden ağız içine uygulanmış olur.

Üçüncü ve son aşama ise hastanın ağzına yine sensörler yardımı ile geçici diş protezlerinin takılmasıdır. Böylece robotik implant işlemi sonlanmış olur.

Robotik İmplantlar İle Kısa Sürede İyileşme Sağlanır

İmplant işlemi cerrahi bir işlem olduğundan ve diş etinde dikişler bulunduğundan normalde iyileşme çok yavaştır. Aynı zamanda ağrı ve acı da yüksektir. Fakat robotik implantlar sayesinde diş eti kesilmediği için hem işlem sırasında hem de işlem sonrasında acı ve ağrı çok az hissedilir. Bunun yanında dikiş olmadığından diğer implantlar gibi uzun süreli yara iyileşmesi durumu yoktur. Hasta çok çabuk eski sağlığına kavuşur.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Popüler Yazılar

Oxy İmplant Fiyatları

Oxy İmplant Fiyatları Diş implantı tedavisi son yıllarda yaygın olarak yapılan ve teknoloji ilerledikçe çokça gelişen bir uygulamadır. Tek diş eksikliğinde de çok diş eksikliğinde...

Bir Günde İmplant Yaptırmak – All On Four

Bir Günde İmplant Yaptırmak - All On Four Uygulaması İmplant tedavisi, tekli ya da çoklu diş kayıplarında kullanılan bir diş tedavisidir. Bu tedavi sayesinde hastalarda...

İmplant Yaptırdım Pişmanım

Eksik diş tedavisinde sıklıkla kullanılan implant diş tedavisi, birçok hastayı memnun ederken birçoğunu da pişman edebilmektedir. Herkesin bir tedaviden eşit şekilde memnun kalması tabi...

Robotik İmplant Nedir?

Robotik İmplant Nedir? İmplant işlemi uygulanırken temel olarak çene kemiğine ulaşmak için diş eti kesilir. Kesilen yerden çene kemiğine implant vidası takılır ve kesilen diş...